Case > Verandercommunicatie

Waarom communicatie vaak perfect is, en verandering toch uitblijft

Waarom communicatie vaak perfect is en toch niets verandert

De presentatie is helder, de mail zorgvuldig geformuleerd. Er is zelfs een praatplaat. En toch doen mensen na een paar weken weer precies wat ze altijd deden. In deze blog legt Janna De Cort, Managing Director van Funk-e, uit waarom het probleem vaak eerder zit. Aan het begin.

Het probleem zit eerder

Het ligt zelden aan de boodschap. En bijna nooit aan de mensen.

We starten vaak met communiceren, terwijl we nog niet scherp hebben wat er moet veranderen. Niet in abstracte termen als “bewustwording” of “draagvlak”, maar in heel concreet gedrag.

Wat doen mensen nu, dat straks anders zou moeten?

Dat verschil, die kloof, noem ik de gap. Zolang die gap niet helder is, ben je vooral bezig met cosmetische communicatie. Mooi, maar zonder beweging.

Veranderen gaat over meer dan kennis

Het gaat over gewoontes die diep ingesleten zijn. Over motivatie, of het ontbreken daarvan. Over een context die helpt, of juist saboteert.

Een manager die zegt dat iets belangrijk is, maar het zelf nooit laat zien. Een systeem dat snelheid beloont, terwijl je samenwerking vraagt.

Zonder dat soort dingen te begrijpen, wordt communicatie al snel ruis.

De vraag die alles verandert

Daarom begint elke verandering, of je nu manager bent, verandermanager of communicatieadviseur, niet met een middel maar met een vraag:

Wat moet er écht anders gaan gebeuren?

Niet: wat gaan we vertellen? Maar: wat gaan mensen anders doen, laten of zeggen?

Als je dat scherp krijgt, wordt communiceren ineens een stuk eenvoudiger. En vooral: effectiever.

Reflectievraag

Als je eerlijk bent, is jouw communicatie nu gericht op het probleem? Of op wat er al bedacht en gepland was?

Wil je dit bespreken aan de hand van jouw situatie? Plan iets in via mijn agenda.

Door Janna De Cort, Managing Director bij Funk-e

Ander interessant nieuws

87% van de communicatie doet niks

Verandercommunicatie

87% van de communicatie doet niks

Heb jij last van middelendrang?

Verandercommunicatie

Heb jij last van middelendrang?